چطور لکه زرد عرق را از روی لباس پاک کنیم؟

جای لکه‌های عرق روی لباس به‌وضوح مشخص است و در برخی موقعیت‌ها موجب خجالت‌مان می‌شود. در این مطلب ۲ روش ساده آموزش می‌دهیم که با به کارگیری آن‌ها به‌راحتی در خانه لکه زرد عرق در ناحیه زیر بغل یا حتی یقه را محو کنید.

لکه زرد عرق -

به گزارش همشهری آنلاین، هوا گرم شده و تعریق زیاد. جای لکه‌های عرق روی لباس هم به‌وضوح مشخص است و در برخی موقعیت‌ها برایمان شرم‌آور و موجب خجالت‌مان می‌شود. هرچند امری طبیعی است. اگر هم بعد از هر بار که لباس را می‌پوشیم، آن را به‌درستی نشوییم جای لکه‌ها و حتی در برخی موارد بوی عرق روی پارچه باقی می‌ماند و با گرمای دوباره بوی آن برمی‌گردد.

حال سوال پیش می‌آید که این لکه‌های زیر بغل که روی لباس‌های روشن به رنگ زرد ظاهر می‌شوند از کجا می‌آیند؟ اگر سایر عوامل را نادیده بگیریم، این لکه‌ها در واکنش شیمیایی بین مواد ضد تعریق یا همان دئودورانت‌ها و نمک‌های عرق پدیدار می‌شوند و ظاهر لباس را ناخوشایند می‌کنند.

جلوگیری از بروز لکه‌های زیر بغل

بهترین راه برای جلوگیری از زرد شدن رنگ ناحیه زیر بغل لباس این است که قبل از شستن لباس سرکه مقطر سفید رقیق نشده روی لکه اسپری کنید و بگذارید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه خیس بخورد، سپس لباس را بشویید.اکثر ضد تعریق‌ها برای کاهش رطوبت دارای ترکیبات آلومینیوم هستند و این آلومینیوم است که باعث زرد شدن لباس‌های سفید می‌شود. لکه‌های زرد رنگ زیر بغل یک‌شبه روی لباس ظاهر نمی‌شوند، به یاد داشته باشید که بعد از هر بار پوشیدن اگر لباس را خوب نشویید، این لکه‌ها روی لباس‌های سفید زرد رنگ می‌شوند.

برای جلوگیری از ایجاد لکه زیر بغل روی پیراهن‌ها بهتر است دئودورانت خود را عوض کنید و از محصولی استفاده کنید که در ساختش آلومینیوم به کار نرفته باشد.

راه دوم این است که پس از استفاده از هر نوع دئودورانت یا ضد تعریق اجازه دهید خشک شود تا به پارچه نمالد. اگر وقتتان محدود است و نمی‌توانید منتظر بمانید برای خشک کردن دئودورانت برای چند ثانیه از سشوار استفاده کنید.

کاهش بو در ناحیه زیر بغل لباس

حتما برای شما هم پیش آمده که بلوز یا پیراهنتان را شسته‌اید اما بعد از شست‌وشو یا مدت کوتاهی پس از پوشیدن آن متوجه شده‌اید که بوی نامطبوعی می‌دهد. اگر به این مورد برخورد کرده‌اید، جوش شیرین می‌تواند بهتان کمک کند. جوش شیرین می‌تواند قدرت تمیزکنندگی مواد شوینده لباس شما را تقویت کند. جوش شیرین به تنظیم سطح pH در آب ماشین لباسشویی کمک می‌کند. افزودن یک و نیم فنجان جوش شیرین به ماده شوینده‌تان در هر نوبت شست‌وشو، به مواد شوینده کمک می‌کند تا به طور موثرتری کار کنند و باکتری‌ها را کاهش می‌دهد.

برای رفع بوی شدید تعریق هم از جوش شیرین استفاده کنید. به این شکل که یک فنجان جوش شیرین را در مقداری آب گرم حل کنید. لگن مخصوصی برای خیساندن لباس بردارید و آن را با آب خنک پر کنید. محلول جوش شیرین را به آن اضافه کنید. لباس‌های بدبو را داخل لگن بیندازید و اجازه دهید تا یک شب خیس بخورند و سپس آنها را مثل همیشه بشویید.

لکه زرد عرق را چگونه از روی لباس پاک کنیم؟

در ادامه ۲ روش ساده خانگی برای پاک کردن لکه های زرد عرق از لباس آموزش می دهیم. اما نباید از این روش‌ها توقع داشته باشید که لباس‌هایتان را مثل روز اولشان کنند. همچنین موفقیت‌آمیز بودن این روش‌ها بستگی به قدیمی بودن لکه‌ها و جنس پارچه لباستان دارد؛ لباس‌های نخی و پنبه‌ای معمولا بهترین نتیجه را می‌گیرند.

روش اول؛ استفاده از جوش شیرین

چگونه لکه زرد عرق را از روی لباس پاک کنیم؟ | ۲ روش خانگی برای پاک کردن لکه زرد زیر بغل از روی لباس

  • تجهیزات لازم:

قلم‌موی نرم
ماشین لباسشوییهیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه با نام علمی Hydrogen Peroxide یک ضد عفونی‌کننده خفیف متداول و پرکاربرد است که می‌توانید آن را از فروشگاه‌هایی که مواد شیمیایی و شوینده می‌فروشند تهیه کنید
کاسه پلاستیکی برای مخلوط کردن مواد
دستکش لاستیکی
۱/۴ فنجان جوش شیرین
۱/۴ فنجان پراکسید هیدروژن (محلول ۳درصد)
آب
شوینده لباسشویی قوی

  • روش استفاده:

۱- مخلوط را درست کنید؛ جوش شیرین، پراکسید هیدروژن و آب را با هم مخلوط کنید. (یک چهارم فنجان هر یک از این ترکیب‌ها یک پیراهن را تمیز می‌کند.)

۲- محلول را به لکه‌ها بمالید. اجازه دهید حداقل ۳۰ دقیقه بماند.

۳- با استفاده از یک برس موی نرم یا یک مسواک نرم قدیمی روی مواد باقی‌مانده روی لباس بکشید و مواد سفت شده را شل کنید.

۴- طبق معمول با مواد شوینده قوی در آب ولرم یا سرد بشویید.

یادتان باشد، اگر متوجه ظاهر شدن لکه‌های زرد عرق روی لباستان شدید، تا زمانی که بتوانید لکه‌ها را از بین ببرید از خشک‌کن استفاده نکنید. گرما باعث تثبیت لکه‌ها می‌شود، به حدی که پاک کردن و از بین بردن آنها را غیرممکن می‌کند. به جای استفاده از خشک‌کن پیراهن‌ها و لباس‌های سفید را زیر آفتاب خشک کنید.

 

روش دوم؛ استفاده از سرکه سفید (ویژه لباس‌های رنگی)

چگونه لکه زرد عرق را از روی لباس پاک کنیم؟ | ۲ روش خانگی برای پاک کردن لکه زرد زیر بغل از روی لباس

  • تجهیزات لازم:

قلم‌موی نرم
ماشین لباسشویی
کاسه پلاستیکی برای مخلوط کردن مواد
دستکش لاستیکی
یک فنجان سرکه سفید مقطر
آب
شوینده لباسشویی قوی

  • روش استفاده:

۱- سرکه سفید و آب را به نسبت یک به یک مخلوط کنید. (قبل از خیساندن لباس، از یک مسواک نرمِ قدیمی برای مالیدن محلول به زیر بغل استفاده کنید.)

۲- یک سطل یا لگن بزرگ را با آب خنک پر کنید. یک فنجان سرکه سفید مقطر آب اضافه کنید.

۳- پیراهنتان را خیس کنید و اجازه دهید حداقل ۳۰ دقیقه خیس بخورد.

۴- محلول سرکه/ آب را تخلیه کنید.

۵- لباستان را طبق معمول در آب خنک با مواد شوینده قوی بشویید.

 

► برای نگارش این مطلب از داده‌های وبسایت the spruce استفاده شده است.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید